iveta krupauerová: Ledviník ztepilý - Nephrolepis exaltata
Synonyma: Aspidium exaltatum, Aspidium exaltatum, Hypopeltis exaltata, Nephrodium exaltatum, Nephrodium exaltatum, Nephrodium exaltatum, Polypodium exaltatum
Čeleď: Nephrolepidaceae

Popis:  Většina kapradin je zvyklá na vysokou vlhkost vzduchu a zastínění. Listy jsou velmi křehké, je nutné je chránit od poškození. Zaléváme je intenzivně, zem by neměla nikdy vysychat. Používají se minerální hnojiva. Rozmnožují se vegetativně, dělením polovyzrálých výhonů. Škodí mu pouze červci.
cz
Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata)
Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata)
cz
Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata - Nephrolepis exaltata Linda)
Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata - Nephrolepis exaltata Linda)
Ing. Miloš Krump: Ledviník ztepilý - Nephrolepis exaltata
Ledviník ztepilý má přímý oddenek, ze kterého vyrůstají dlouhé výběžky. Má jednoduše zpeřené listy v lístky, které jsou rovné nebo zvlněné a mají různý tvar. Tato rostlina velice dobře snáší suchý vzduch v místnostech, v teplém pokoji se umisťuje na světlém, chráněném místě před prudkým sluncem a průvanem. Rozmnožuje se výběžky.

Používá se nejčastěji do smuteční vazby.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
Michaela Klimešová: Ledviník ztepilý - Nephrolepis exaltata
Čeleď: Nephrolepidaceae

Pěstování
Stanoviště
- volíme co nejsvětlejší stanoviště, nikoliv však přímé sluneční paprsky. Letní teploty mezi 20-22°C, zimní by neměly klesnout pod 12-15°C. Ledviník snese dočasně i nižší vzdušnou vlhkost, neměla by však být nižší pod 50%. Pozor na horký a suchý vzduch u topení!

Zavlažování/hnojení
- substrát udržujte rovnoměrně vlhký, zálivková voda nemá obsahovat vápenaté soli a má mít pokojovou teplotu. Často mlžte. V létě přihnojujte jednou za 14 dní, např. hnojivem určeným pro azalky.

Přesazování
- při silném prokořenění substrátu koncem února do kypré, slabě kyselé zeminy pro pokojové rostliny

Dobrý zdravotní stav
- je_li vzduch příliš suchý, lze očekávat napadení sviluškami a shazování lístků z vřetena. Nikdy nepoužívejte lesk na listy!
cz
Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata)
Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata)