Michaela Klimešová: Serisa smrdutá - Serissa japonica
Synonyma: Buchozia coprosmoides, Democritea serissoides, Dysoda fasciculata, Dysoda foetida, Leptodermis nervosa, Leptodermis venosa, Lycium foetidum, Lycium japonicum, Serissa crassiramea,
Serissa democritea, Serissa foetida, Serissa foetida f. plena, Serissa foetida f. pleniflora, Serissa foetida var. crassiramea, Serissa kawakamii, Serissa serissoides
Čeleď: Rubiaceae - mořenovité

Subtropický, hustě větvený, stálezelený keř s drobnými lesklými lístky a bílými nebo růžovými květy. Pochází z  jihovýchodní Číny a vyskytuje se i v Japonsku. Rostlina při rozemnutí nepříjemně zapáchá. Existují jednoduché i plnokvěté formy. Zbarvení listů je od zelené po různě panašované. Serisa je oblíbenou rostlinou k tvorbě bonsají. Pro půvabné květy je nazývána "strom tisíce hvězd".
Může dosáhnout až 0,5 metru.
Úspěšné pěstování spočívá v zálivce, kdy jemné kořeny těsně pod povrchem země potřebují být stále ve vlhku a kořeny u dna misky nesmí nikdy stát ve vodě. Pro snadnější pěstování je vhodné ji umístiti do místnosti s nižší teplotou a vyšší vzdušnou vlhkostí. Na delší sucho nebo přemokření někdy reaguje zaschnutím části rostliny, které se brzy obnoví.

Pěstování
Světlé místo na jižní, východní nebo západní straně okna. Substrát udržovat stále mírně vlhký. Od jara do podzimu 1x za 14 dní hnojíme, v zimě po 4-6týdnech. Přesazujeme každé 2 roky na jaře, lze provést mírné zastřižení kořenů. Půda vhodná pro pokojové rostliny nebo jíl (akadama), rašelina a písek v poměru 2:1:1.
Michaela Klimešová: Kultivary
Serissa japonica x Flore Pleno - s plnými květy
Serissa japonica x Variegata - s panašovanými listy
Serissa japonica x Pink Snow Rose - bledě růžové květy a okrajové listy jsou bílé
Serissa japonica x Variegated Pink
Serissa japonica x Pink Mystic
Serissa japonica x Snowflake
Serissa japonica x Snowleaves
Serissa japonica x Mt. Fuji
Serissa japonica x Kyoto
Serissa japonica x Sapporo