facebook: Kokosovník ořechoplodý - Cocos nucifera
Čeleď: Arecaceae - arekovité
Další názvy: palma kokosová

Dotaz PSS: Zdravím, včera jsem si koupil kokosovník ořechoplodý. Samozřejmě že jsem si o této rostlině přečetl co se dalo, ale zajímali by mě vaše poznatky a zkušenosti. Pro lepší přivyknutí na naše klima by se měla rostlina prý často rosit a postupně prodlužovat intervaly. Mam tedy rosit na listy a nebo na ořech ze kterého rostlina vyrůstá? Díky i za další ohlasy na tuto palmu.

Odpověď RM: Komerčně množený Cocos nucifera není vhodná pokojová rostlina, v bytech se neujímá. Je množem ve velko pěstirnách pod náporem umělého osvětlení se spektrem určený pouze pro rychlý růst, v teplotách, které neklesají pod 30°C, ve vlhkosti, na kterou ani stupnice vlhkoměru nestačí. Po převozu do marketů, je obchodníci hrdě umístí poblíž mrazících nebo chladících boxů, všimněte si, že často mají ty vozíky poblíž ovoce, nebo jogurtů, kde palmy do několika hodin nastydnou a začnou jim nahnívat kořeny. Pokud je omylem umístí dál od chladích boxů, nezmění to nic na tom, že při převozu je květináři vozí v chladících vozech a kdo ví, kudy rostliny vezly do krámu a kde byly před spuštěním prodeje. V zimním období tak ať sebevíc vybíráme, jsou rostliny podchlazené a pěkně načaté. Po koupi a umístění domu již rostlinám nic nepomůže, mají nefunkční kořeny, což se projevuje nekrózami listů. My co pak děláme je, že se snažíme rostlinu zachránit nadměrným rosením, což v tomto stavu rostlinu ještě více oslabuje, nekrózy listů chytají plísně a rosením si je rozneseme po všech listech. Vhodné je takové rostliny koupit v létě, kdy nehrozí nastydnutí a umístění do zimní zahrady. V bytě to prostě nejde.. Co mohu doporučit, kupte si čerstvé kokosy v marketu a nakličte si kokos sám, není to složité. Taková rostlina pak vydrží i v bytě, protože už bude zvyklá od vyklíčení na bytové klima.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Ing. Miloš Krump: Kokosovník ořechoplodý - Cocos nucifera
Cocos nucifera je asi 6 až 30 m vysoká palma z čeledi Arecaceae s nápadně kroužkovaným kmenem pokrytým jizvami po opadlých listech. Listy jsou lichozpeřené asi 3 až 5 m dlouhé. Květy jsou drobné, ukryté v latách asi 2 m dlouhých. Plodem je jednosemenná elipsoidní až vejcovitá tupě trojhranná peckovice. Pod tenkou slupkou se nachází hrubě vláknitý mezokarp, pod ním je tzv. endokarp (tvrdá skořápka), ve které se nachází duté jádro v mládí naplněné mléčnou sladce nakyslou tekutinou později tuhnoucí a nakonec se měnící v bílou bílkovinnou hmotu.

Nezralé plody obsahují asi 0,5 l nasládlé tekutiny (tzv. kokosové mléko). Sušený endosperm plodů nebo též tzv. kopra je důležitou surovinou k výrobě kokosového oleje, který je využíván jak pro stolní tak pro technický olej. Dále se používá k výrobě mýdel, pokrmových tuků či kosmetických přípravků.

Ze skořápek se vyrábějí např. knoflíky, lžíce, misky či poháry. Mladé listy se používají na palmový salát. Starší listy se využívají k pletení košů, rohoží, pokrývek, či jako krytina obydlí.

Dřevo Cocos nucifera je žlutohnědé, červeně tečkované a červenohnědé, velmi tvrdé a pevné. Uplatnění nachází zejména na trámy, latě či na umělecké práce. Kůra se využívá k získávání klovatiny, která má použití v koželužství.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Kokosovník ořechoplodý - plod (Cocos nucifera)
Kokosovník ořechoplodý - plod (Cocos nucifera)
Kveta Martinec: Kokosovník ořechoplodý - Cocos nucifera
Další názvy: palma kokosová
Čeleď: Arecaceae - arekovité

Nový květ s malými oříšky a plody z předposledních květů kokosové palmy smile
cz
Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera)
Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera)
cz
Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera)
Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera)
Ing. Miloš Krump: Kokosovník ořechoplodý - Cocos nucifera
Pro pěstování v pokojových podmínkách je nutné mít na paměti, že je velmi náročná na vysokou vzdušnou vlhkost. Je velice vhodná do uzavřených květinových oken či zimních zahrad. Je to velice ceněná užitková rostlina tropů a subtropů. Kokosové ořechy se velice dobře šíří po mořské hladině a snadno tak osidlují pobřeží nejrůznějších ostrovů.

Vnitřní vlákna oplodí se označuje jako tzv. koir a pletou se z něj např. rohože, provazy, lana a koberce.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
facebook: Odpověď MMB: Jsou i tací že se jim povedlo kokos vyklíčit. Na tenhle experiment bych si asi vzala takový ten čerstvý kokos ještě ve slupce.

Odpověď DZ Ano, občas se to povede, ale je to loterie. Hlavní problém je v tom, že kokosy se sem dováží podchlazené a většina tím ztratí klíčivost. Během klíčení (v teple nad radiátorem) se pořád musí hlídat plísně. Po vyklíčení musí být palma v teplotě min +18° C na co nejsvětlejším místě. Letnění větších palem je v nejteplejších měsících možné. Více info na odborných stránkách.

Ještě doplním, že kokosy ve slupce (na pití kokosového sirupu) neklíčí vůbec, protože je chladí ještě víc, než ty běžné. Podobný problém je i s prodávanými již vyklíčenými kokosy. Pokud je nenechají prochladnout na prodejně (stačí jedna noc pod +18*C) bývají poškozené už z přepravy. Nevím o nikom, komu by takto koupena sazenice vydržela několik let. Občas to také zkouším, ale vždy marně.

Odpověď KM: koupil sem si ho už asi metr velký před 2 nebo 3 roky v Lidlu a byl super. Přežil mi zimu za oknem jak nic, vyrostli i nové veliké listy ale pak sem bohužel prohrál v boji se sviluškama jinak by sem ho měl dodnes. Moc pěkná palma.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com