Rose: Kalanchoe - Kolopejka
Kalanchoe  Tessa – je hybrid , který má křehké stonky, na koncích se zvonkovitými  růžovými   nebo meruňkovitými květy.  I bez květů  jsou stonky a listy dekorativní.  Má ráda slunce po celý rok. Pěstuje se při pokojové teplotě  se zvýšenou vlhkostí (například mlžení , miska s vlhkými oblázky). V zimě zaléváme slabě, jen aby nevyschla zem.  Hodí se do závěsných košíků

Kalanchoe tomentosa – listy jsou pokryté stříbřitými chloupky, špičky jsou rezavě hnědé. Při pěstování  spolu  s rostlinami s hladkými listy tato rostlina více vynikne.   Rostlina vyžaduje slunce, má ráda suchý vzduch,  i během vegetačního období se zalévá slabě.   

Kalanchoe marmorate  upoutá svými   krásnými  masitými  listy, které jsou pokryté  purpurově hnědými skvrnami .  Má ráda přímé slunce, má ráda suchý vzduch , zaléváme  ji mírně. Pěstujeme při pokojové teplotě, v zimě při 10-12 st.C. 

Kalanchoe blossfeldiana - kříženci
Ozdobná  svými barevnými květy,  které vydrží dlouho. Má ráda slunce, suchý vzduch, zálivku slabou, jinak začne u báze hnít..  Pěstuje se při pokojové teplotě.  Je to rostlina krátkého dne. Ke kvetení se může  přinutit tím, že ji zkrátíme den zatemněním . Rostlina bude na světle jen 8-10 hodin, a to během 4-6 týdnů .  V zimě odpočívá při teplotě  10-14 °C,  skoro v suché zemině. Můžeme si ji namnožit na jaře i v létě , např., řízkováním .
Tyto rostliny jsem pěstovala v kuchyni. I když nebylo potřeba je zalévat , tak jim zřejmě vlhký vzduch nesvědčil a zatím se mi nepodařilo je  zachovat do příštího roku.
cz
Kalanchoe (Kalanchoe)
Kalanchoe (Kalanchoe)
Ing. Miloš Krump: Kolopejka - Kalanchoe

Mezidruhovým křížením vzniklo mnoho cenných odrůd, jež zaujímají přední místo v produkci skleníkových květin. Vyznačují se značným množstvím květů  s vstřícnými, hladkými, lesklými, na okrajích vroubkovanými listy. Barva květů je nejčastěji červená, fialová, růžová, oranžová, žlutá a bílá.

Většina odrůd se pěstuje v květináčích, některé jsou použitelné i pro řez květů. V místnostech s běžnou pokojovou teplotou a dostatku světla kvetou rostliny nepřetržitě až dva měsíce. Velice dobře snášejí suchý vzduch a krátkodobý nedostatek vody.
Editoval Miloš Krump (12.03. 2016 20:08:41)

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Kolopejka (Kalanchoe)
Kolopejka (Kalanchoe)
cz
Kolopejka (Kalanchoe)
Kolopejka (Kalanchoe)
Michaela Klimešová: Pěstování
Vhodné teplé, světlé stanoviště s minimem přímého slunce, ale snese i v určitých případech plné. V létě může být rostlina také umístěna venku. Vhodná občasná zálivka. Nesnese mráz. Má ráda dobře větraná místa s pokojovou teplotou. Doporučuje se pěstovat v přiměřeně velkých květináčích, ve větších nádobách roste hůř. Substrát volíme zeminu s přídavkem písku, lze použít i klasický zahradnický substrát ale i hlinité půdy snáší, ovšem špatně roste. Mezi zálivkami nechat substrát proschnout. Hnojení je vhodné provádět 1x za 3 týdny, v zimě vůbec nehnojíme. V zimě je třeba rostlinu udržovat na světlém, chladnějším místě při teplotě 14—16°C. V zimě výrazně omezit zálivku.  Barva květů je velmi rozmanitá žlutá, oranžová, červená, fialová a růžová. Množí se řízky na jaře či létě. Snadno zakořeňuje. Používá se růstový inhibitor a zapichuje do substrátu směsi rašeliny a písku. Při teplotě 20-25°C zakoření za 2 týdny.
Další informace v článcích o rostlinách
Kalanchoe blossfeldiana - kolopejka Blossfeldova Kalanchoe blossfeldiana - kolopejka Blossfeldova
Kolopejku můžete snadno rozmnožit Kolopejka Blossfeldova (Kalanchoe blossfeldiana) pochází z Madagaskaru. Můžete ji pěstovat mnoho let, ale časem ztrácí kompaktní tvar. Lze ji také snadno rozmnožit …
Kalanchoe - kolopejka (TIP ZC CS) Kalanchoe - kolopejka
Tato sukulentní rostlina je dobrou volbou do panelákového bytu, protože snese i suchý vzduch. Navíc miluje plné světlo a přímé sluneční záření, takže se bude dobře vyjímat také na parapetu. Zaléváme raději úsporně – kolopejka nesnáší přemokření, nevadí …
Zahradní centra CS | 04.11. 2010